Hakkında

KHAS 2023 LİSE KIŞ VE YAZ OKULUMUZDA,

1137 ÜSTÜN BAŞARI SERTİFİKASI (ve tavsiye mektubu) ve

494 BAŞARI SERTİFİKASI ve

159 ASİSTANLIK VERİLMİŞTİR

ve 2023’de Lise Yaz Okulu öğrencilerimizle 6 MAKALE yayınlanmıştır!  

ŞAHANE ÖĞRENCİLERİMİZİ ÇOK KUTLARIZ! 

FLASH HABER!  Yine yine Üstün Başarı, MIT'nin elit Research Science Institute (RSI) liseliler için tam burslu yaz programına (2023) Türkiye'den gidecek

2 öğrencinin 2si de KHAS Lise Yaz ve Kış Okulundan tavsiye mektuplu Üstün Başarılı öğrencilerimiz!

Yeni FLASH!  RSI 2024’e 2 öğrencimiz kabul edilmiştir.

Son 8 yılda 8 öğrencimiz RSI'ya alınmıştır. 

 

2024 Early Admissions için düzinelerce tavsiye mektubu yollanmıştır ve şu an yollanmaktadır.

 

Mart-Nisan 2022'de öğrencilerimize HARVARD, MIT, STANFORD, CALTECH, UC BERKELEY, UC SANTA BARBARA, YALE, PRINCETON, COLUMBIA, PENN, NORTHWESTERN, DUKE, JOHNS HOPKİNS ve diğer üniversitelerden KABULLER GELMİŞTİR.  Tavsiye mektuplarımız sayesinde bu konuda liderliğimizi devam ettiriyoruz.

Lise ve üniversite öğrencilerine yönelik bir program olan Kadir Has Üniversitesi Lise Kış ve Yaz Okulları, katılımcı öğrencilerin üniversite öncesinde üniversite deneyimi kazanmalarını ve tavsiye mektubu bağlantılarını oluşturmalarını amaçlar. Türkiye'ye Lise Kış ve Yaz Okullarını 2008 yılında ekibimiz getirmiştir ve her yıl lider pozisyonunda devam ettirmiştir.

FLASH HABER:  Yine yine Üstün Başarı, MIT'nin RSI programına önümüzdeki yaz (2023) Türkiye'den gidecek 2 öğrencinin 2si de KHAS Lise Yaz ve Kış Okulundan Üstün Başarılı öğrencilerimiz.   MIT'nin elit Research Science Institute (RSI) liseliler için tam burslu yaz programına, her yıl Türkiye'den alınan iki liseliden biri, yine KHAS Lise Yaz Okulunun bir öğrencisi olmuştur (2022)! 

Yeni FLASH!  RSI 2024’e 2 öğrencimiz kabul edilmiştir.   Son 8 yılda 8 öğrencimiz RSI'ya alınmıştır.

Perimeter Institute'ün elit International Summer School for Young Physicists (ISSYP) 40 öğrencilik programına 2022'de kabul edilen Türkiye'den iki öğrencinin ikisi de, KHAS Lise Yaz Okulunun öğrencisi olmuştur! 

Kadir Has Üniversitesi Lise Kış ve Yaz Okulunun hiç bir ticari veya kar amacı yoktur. 

Gayet makul ücretimiz (2 haftalık bütün dönem için ders ücreti 4000 TL), bu temel prensipi yansıtmaktadır.

24 mühendislik, fen, matematik, sosyal bilim, hukuk, mimarlık ve tasarım, girişimcilik, ... dersinin EĞİTİM DİLİ TÜRKÇEDİR.  Her derste yurt dışından konu uzmanları katılım yapmaktadır, Türkçe olarak.  Ayrıca, 1 ders İngilizce ve 1 ders Türkçedir.

Lise Yaz Okulumuzun her 1.5 saatlik dersine, öğrenci o günkü isteğine göre yüzyüze veya online (çevrimiçi) katılabilir.  Nihat Berker'in verdiği 3 saatlik dersler online'dır.

Çifte (Türkçe ve İngilizce) Sertifikalar, Türkçe ve İngilizce Tavsiye Mektupları, Asistanlık ve Araştırma Projeleri:

Başarılı öğrencilere Üstün Başarı Sertifikası veya Başarı Sertifikası verilecektir.
Verilen Sertifikalar, Türkçe ve İngilizce olmak üzere, iki adet olacaktır.
Üstün Başarılı öğrencilere, Türkçe ve İngilizce tavsiye mektupları yazılacaktır. Örneğin, Güz 2022'de dünyanın en iyi Üniversitelerine bizden 700'ü aşkın tavsiye mektubu gitmiştir.
Üstün Başarılı öğrencilere asistanlık ve/veya araştırma projeleri verilebilir. Bu projelerden, en önde bilimsel dergilerde yayınlarda, öğrencilere daha üniversite öncesinde yazarlık çıkmıştır.

Üstün Başarılı öğrenciler Dünya Çapında Uzmanların verdiği MASTERCLASS derslerine başvurabilir ve başvurmaktadır: Örneğin:

Kuantum Teknolojilerinde ve Kuantum Hesaplamada Yeni Gelişmeler, Dr. Doğa M. Kürkçüoğlu, Superconducting Quantum Materials and Systems Center, Fermilab Quantum Institute, Fermi National Accelerator Laboratory, Batavia, IL 60510, USA

Introduction to Immunology - Immunology 101 - in Current World Issues, Prof. Dr. Moshe Arditi, MD, Director, Infectious and Immunologic Diseases Research Center (IIDRC), Department of Biomedical Sciences, Cedars-Sinai Medical Center, UCLA School of Medicine

EYLÜL 2022 - OCAK 2023 ARASINDAKİ 5 AYLIK DÖNEMDE, 800 ÜN ÜZERİNDE SAYIDA, HER ÖĞRENCİYE ÖZEL, TAVSİYE MEKTUBU, YURT DIŞINDAKİ ÜNİVERSİTELERE GÖNDERİLMİŞTİR.  BU TÜR DESTEĞİ, TÜRKİYE'DE VE DÜNYADA BAŞKA HİÇ BİR LİSE OKULU VERMEMEKTEDİR.  

Geçmişte Üstün Başarılı öğrencilerimiz, bu konuda her zaman bizimle iletişime geçebilirler ve geçmektedirler, kendilerine 6 saat içinde geri dönülmektedir.

Örneğin, Columbia Üniversitesi'nde Güz 2019'da 4 seviyede Mekanik derslerinden en yüksek seviyedeki derste 40 öğrenciden 3'ü Türkiye'dendi.  Bunların üçü de, Kadir Has Lise Yaz Okulunda Arttırılmış Mekanik dersinde Üstün Başarılı olarak tavsiye mektubu almışlardı.

Özgür Seçim:

Derslerin 3. gününün sonuna kadar, HİÇ BİR KONTENJAN SINIRLAMASI OLMADAN öğrenci kendi özgür seçimi ile ders değiştirebilir.

3 Rektör'den Ders:

Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz, Kadir Has Ü. Eski Rektörü,Prof.Dr. Mustafa Aydın ve Sabancı Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Nihat Berker; Kadir Has Üniversitesi Lise Kış ve Yaz Okulunda birçok ders vermektedirler ve sizlerle yakından tanışmak istemektedirler.

(Dünyanın En İyi Birkaç Üniversitesinden Biri Olan) MIT'de Uzun Süre Çalışmış Profesörlerden Ders:

Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz, MIT Visiting Scientist (2007-09) ve  Prof. Dr. Nihat Berker MIT Kimya ve Fizik çifte lisans (1967-71); MIT Öğretim Üyesi (1979-2004); MIT Professor of Physics (1988-2004); MIT Emeritus Professor of Physics (2014-devam etmektedir), Kadir Has Üniversitesi Lise KIş Okulunda 3 tane ders vermektedir. Dersler için tıklayın.

MIT'den Ödüllü Ders, Kadir Has Üniversitesi Lise Kış Okulunda:

Prof. Dr. Nihat Berker'in MIT'de geliştirdiği ve kısmen Kadir Has Üniversitesi Lise Kış Okulunda verdiği "Kuantum Mekaniğe Giriş" dersi, MIT Fizik Bölümü Buechner Eğitim Ödülünü kazanmıştır.

"Faz Geçişi ve Renormalizasyon Grubu" dersi MIT'de mükemmellik ödülü kazanmıştır.  

Rektör, Rektör Yardımcıları, Fakülte Dekanları, Bölüm Başkanları, Profesörler, Doçentler ve Dr. Öğretim Üyeleri tüm derslerimizi vermektedir.

Tersine Beyin Göçü ve İleri Mühendislik Dersleri:

Tersine Beyin Göçünü Kadir Has Üniversitesi güçlü olarak ilerletmektedir ve, bunun sonucu olarak, yeni Lise Yaz ve Kış Okulu dersleri oluşmuştur:

"Moleküler Biyoloji ve Genetik Mühendisliği", Dr. Öğr. Üyesi Göker Arpağ, Vanderbilt Üniversitesinden KHAS

"Moleküler Biyoloji ve Genetik Mühendisliği", Dr. Öğr. Üyesi Yasemin Önder, Tufts Üniversitesinden KHAS

"Moleküler Biyoloji ve Genetik Mühendisliği", Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Çetin, Northwestern Üniversitesinde Nobel Ödüllü araştırma grubundan KHAS 

"Sosyal ve Fiziksel Ağlar, Karmaşık Sistemler", Dr. Öğr. Üyesi Deniz Eroğlu, Northwestern Üniversitesinden KHAS

"Mekatronik Mühendisliği ve Sektörleri", Dr.Öğr.Üyesi Mine Saraç Stroppa, Stanford Üniversitesinden KHAS

"High Engineering, Robotics, Computer Science", Dr.Öğr.Üyesi Fabio Stroppa, Stanford Üniversitesinden KHAS 

Kadir Has Üniversitesinin geniş uluslararası network'undaki akademik ve sektör uzmanlarından, Lise Kış ve Yaz Okulumuzun her dersine (Türkçe) katkı vardır.  Bu ortamda, uluslararası uzmanlar öğrencilerimizden soru cevaplandırır ve onlarla tanışır.

Kimler Başvurabilir?

Kadir Has Üniversitesi Lise Kış veYaz Okuluna her sınıftan lise ve üniversite öğrencisi başvurabilir. Lise hazırlık ve üniversite hazırlık öğrencileri de başvurabilir.

Öğrencilerin barınması karşılanmamaktadır.

Ücret:

Başvuruları alınmakta olan Lise Yaz Okulunda, her dönemde, en az 1 ders, en fazla 8 ders seçilebilir.  Her ders, 2 hafta boyunca her hafta içi günü, belirtilmiş saatte, günde 1,5 veya günde 3 saat buluşmaktadır.  Dönemlik iade edilmez ders ücreti, toplam 10 gün x 1,5 saat = 15 saat veya bazı derslerde toplam 10 gün x 3 saat = 30 saat için, toplam 4000 TL'dir.  Başka hiç bir ücret yoktur.

Türkiye'de Lise Yaz Okullarını, 2008 yılında TÜBİTAK Feza Gürsey Araştırma Enstitüsü Lise Yaz Okulu ile, ekibimiz başlatmıştır (ilk yıllarda ücretsiz olarak) ve her yıl büyük katılımla devam etmiştir.  Bir süre sonra, maalesef ticari kar amacıyla, yüksek ücretle yanlış kopya edilmiştir.

Lise Yaz ve Kış Okulu öğrencilerimiz, olağanüstü ilgi ile izlenen, uluslararası en üst seviyede Konuşmacıların verdiği ve soruları cevaplandırdığı Kadir Has Üniversitesi Kolokyumlarına davet edilir.  2020-21'deki Kolokyumlar:

8)   Burhan Karaçam, Yapı Kredi Bankası E. Genel Müdürü, Fenerbahçe Spor Kulübü YK Üyesi, “Bankacılık ve Futbol” (17 Şubat 2020)

9)   Prof. Dr. Kemal Yelekçi, Kadir Has Üniversitesi, “Hesaplamalı Moleküler Biyoloji: Düzgün Yaşam için Karmaşık Hesaplar” (14 Nisan 2020)

10)   Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, Harvard Üniversitesi, “Biyolojik Sistemlerde Savunma ve Enerji İlişkisi” (20 Mayıs 2020)

11)   Prof. Dr. Mehran Kardar, Massachusetts Institute Technology, “Modeling Affinity Maturation of Antibodies Targeting Viral Spikes” (3 Haziran 2020)

12)   Prof. Dr. Şevket Pamuk, Boğaziçi Üniversitesi, “Tarihte Orta Doğu Bölgesindeki Büyük Salgınlar” (17 Haziran 2020)

13)   Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz, Kadir Has Üniversitesi Rektörü, “Denklemsiz Kuantum Mekanik ve Kriz Döneminde Üniversite Yönetimi” (1 Temmuz 2020)

14)   Prof. Dr. M.A. Yekta Saraç, YÖK Başkanı, “Yeni ve Yenilikçi Girişimleri ile Yeni YÖK ve Türk Yükseköğretiminin Yeniden Yapılandırılması” (22 Temmuz 2020)

15)   Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK Başkanı, “Bilim ve Salgın: Korunma ve Kullanma” (10 Ağustos 2020)

16)   Prof. Dr. Volkan Ediger, Kadir Has Üniversitesi, “Yeni Güncelde Türkiye’nin Petrol ve Doğalgaz Görünümü” (9 Eylül 2020)

17)  Dr. Öğr. Üyesi Gözde Durmuş, Stanford Üniversitesi, “Erken Teşhis ve Tedavi” (23 Eylül 2020)

18)  Prof. Dr. Yonca Erkan, Kadir Has Üniversitesi, “Kültürel Sürekliliğin Bir Aracı Olarak Endüstrileşme, Toplumsal Değişim ve Kültürel Mirasın Korunması” (7 Ekim 2020)

19)  Dr. Öğr. Üyesi Serim İlday, Bilkent Üniversitesi, “Karmaşıklık basitten nasıl ortaya çıkar? Evrensel kuralları var mıdır? ve Schrödinger’in “Hayat nedir?” sorusuna övgü” (22 Ekim 2020)

20)  Dr. Öğr. Üyesi Canan Dağdeviren, Massachusetts Institute Technology, “Sağlık Biliminde Yeni Malzeme, Tasarım ve Girişimler” (11 Kasım 2020)

21)  Doç. Dr. Özge Akbulut, Sabancı Üniversitesi, ““Tıpta Malzeme Bilimi: Cerrahlara Sentetik Eğitim Platformu” (25 Kasım 2020)

22)  Prof. Dr. Gülsün Sağlamer, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü (1996-2004), “Bilgi Üçgeninde Atılım: İstanbul Teknik Üniversitesi 1996-2004 Dönemi” (9 Aralık 2020) 

23)  Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz, Kadir Has Üniversitesi Rektörü, “Üniversitede Pandemiden Korunma ve Pandemiye Rağmen İlerleme” (23 Aralık 2020)

24)  Prof. Dr. Nihat Berker, Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Mühendislik Dekanı, Sabancı Üniversitesi Rektörü (2009-2016), "Kaos ve Arayüzlerde Geri Çıkış, Fen Bilimlerinde Sosyal Bilim ve Edebiyat, Erken Başarılandırtma" (6 Ocak 2021)

25)  Prof. Dr. Nergis Mavalvala, Massachusetts Institute of Technology Fen Fakültesi Dekanı, " Education and Social Equity in Pandemic Times" (20 Ocak 2021)

26)   Doç. Dr. Akın Ünver, Kadir Has Üniversitesi, "Savaş ve Barış: Çatışmaların Sayısal Analizi Bize Barış Hakkında Ne Öğretebilir?" (3 Şubat 2021)

27)   Prof. Dr. Demet Akten Akdoğan, Kadir Has Üniversitesi, "Hücrelerdeki Dev İşçi Moleküller: Proteinler ve Özgün Dinamik Yapıları" (17 Şubat 2021)

28)   Prof. Dr. Thimios Kaxiras, Harvard Üniversitesi Fizik Bölümü Başkanı, "The Physics of Twistronics: The Tale of Twisted Stacked Nano-Structures" (3 Mart 2021)