ARTTIRILMIŞ ELEKTRİK VE MANYETİZMA

LYOMH08
2. Dönem: 09:00-11:50, 8 - 19 Temmuz 2024
Prof. Dr. Nihat Berker (KHAS Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı; MIT Faculty Member (1979-04), Professor (1988-04), Emeritus Professor of Physics (2004-current))

Ders her zaman her yerde izlenebilecek yerleştirilmiş 44 web videosu üzerinden işlenecektir.  Ayrıca, Zoom derslerimizde: videoların ayrıntılı üzerinden geçilecek ve sorular cevaplandırılacak, kısa sınavlar olacak, sınav ve ödev sorularının üzerinden geçilecektir. Ders iki hafta boyunca hafta içi günlerde verilecektir. Derste her gün bir yazılı kısa sınav ve her gün bir ev ödevi olacaktır. Ders (Zoom) programı: 9:00-9:15 kısa sınav, 9:15-10:50 ders, 11:00-11:50 uygulama. Her gün için size Zoom daveti gönderilecektir. Bütün derslere, uygulamalara, sınavlara katılım ve bütün ödevleri yapmak zorunludur. Nota katkı: kısa sınavlar 75%, ödevler 25%. Ödevlerde ortalama ≥ 50% ise, en düşük 3 Kısa Sınav notu atılacaktır

Başarılı öğrencilere Üstün Başarı ve Başarı Sertifikası verilecektir. Üstün Başarılı öğrencilere tavsiye mektubu yazılacaktır ve asistanlık ve/veya proje verilebilir. Bazı Üniversiteler bu dersi geçenlere Fizik II dersi kredisi verebilir. Ders ücreti 1000 TL dir ve katılamama veya başaramama durumunda geri verilmez.

1. Coulomb yasası ve elektrik alanı, dipol, sürekli yük dağılımları, elektrik alan çizgileri.  2. Gauss yasası ve simetriler, iletkenler.  3. Elektrik potansiyeli, eşpotansiyel yüzeyleri, Lennard-Jones potansiyeli.  4. Sığa, elektrik enerjisi ve yalıtkanların özellikleri.  5. Akım ve direnç.  6. Doğru akım devrelerinde enerji ve akım.  7. Manyetik alan.  8. Manyetik alan kaynakları.  9. Faraday yasası.  10. İndüklem.  11. Elektromanyetik salınımlar ve AA devreleri.  12. Maxwell denklemleri ve elektromanyetik dalgalar, ışık hızının türetilmesi. 

Bütün konular için, konunun tümünü izlemeniz ve anlamanız, anlamadığınız her ayrıntı için soru sormanız veya tekrar anlatım istemeniz beklenmektedir. Derste bütün konular başından anlatılacaktır.  Ancak, ders devamlı ciddi çalışmayı gerektiren bir derstir. Bu ders (ve Arttırılmış Mekanik, Kuantum Mekaniğe Giriş, Faz Geçişleri ve Renormalizasyon Grubu dersleri), KHAS Lise Yaz ve Kış Okulundaki diğer derslere kıyasla daha yoğun bir şekilde yürütülmektedir.

Ders lise öğrencilerine yönelik olsa da, üniversite hazırlık ve üniversite lisans öğrencileri de başvurabilirler. Yakın geçmişte Üstün Başarıyla ders tamamlayıp Prof. Dr. Nihat Berker'den tavsiye mektubu alan öğrencilerden MIT, CalTech, Harvard, Stanford, Yale, Princeton, Columbia, Cornell, Chicago, Brown, Oxford ve Imperial College Üniversitelerine ve MIT'nin Liseliler için RSI (Research Science Institute) elit yaz programına kabul edilenler olmuştur (bu Üniversitelere Üstün Başarılı öğrenciler için tavsiye mektubu gönderilmiştir).

Herhangi bir soru için Prof. Dr. Nihat Berker'i her zaman 7/24 arayabilirsiniz (0532-310-0554).

Ders detayı için tıklayınız