MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ VE SEKTÖRLERİ

LYOMH07
18:00-19:20, 27 Haziran - 8 Temmuz 2022
Prof.Dr. M.Ger, Prof.Dr. F.Kerestecioğlu (Bilgisayar Müh.Böl.Başk.), Doç. Dr. Ö. Karabacak (Mekatronik Müh.Böl.Başk.), Doç.Dr. T. Arsan, Doç.Dr. T.Dağ, Doç.Dr. A.Özmen, Doç.Dr. H.Şenol, Dr.Öğr.Üyesi E.O.Polat, Dr.Öğr.Üyesi D.Ulutan

Mekatronik Mühendisliği; Makine Mühendisliği, Elektrik–Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ile Matematik temel biliminin birleşiminden oluşan bir mühendislik dalıdır. Aslında bu disiplinlerin ortak kesitinde yer alan, her birinde uzmanlaşma gerektiren kapsamlı bir mühendislik eğitimini içermektedir. Bu sayede bir mekatronik mühendisi yazılımdan mekanik sistemlerin tasarlanmasına, nesnelerin internetinde kullanılan sensörlerinden geliştirilmesinden robotik sistemlere kadar çok geniş bir alanda çalışma imkanı bulmaktadır. Bu mühendislik alanının proje tabanlı verilmesi ayrıca eğitim modeline değer katmakta, mezunların her türlü projede yer alabilmesine imkan tanımaktadır. Lise Yaz/Kış okulu eğitiminde bütün detayları ile Mekatronik Mühendisliği uygulamalı olarak irdelenmektedir. Eğitim içeriğinde Mekatronik Mühendisliğine giriş, mekanik sistemler, haberleşme ağları ve nesnelerin interneti, mikroişlemciler, programlamaya giriş, kontrol ve otomasyon, robotik, sensör teknolojileri, işaret işleme, yapay zeka ve proje yönetimi dersleri yer almaktadır.

Prof.Dr. Metin Ger (İnşaat Mühendisliği Bölümü Başkanı), Prof.Dr. Feza Kerestecioğlu (Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Başkanı), Doç. Dr. Özkan Karabacak (Mekatronik Mühendisliği Bölümü Başkanı), Doç.Dr. Taner Arsan (Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı), Doç.Dr. Tamer Dağ, Doç.Dr. Atilla Özmen, Doç.Dr. Habib Şenol, Dr.Öğr.Üyesi Emre Ozan Polat, Dr.Öğr. Üyesi Durul Ulutan.